כולם היו בניה

מאז שנהרג ב"צוק איתן", רב־סרן בניה שראל זוכה להנצחה מרגשת - ומתוקה. הורים רבים מרחבי הארץ, חילונים ודתיים, קוראים לתינוקותיהם על שם מפקדה הנערץ של סיירת גבעתי ומסבירים: "יש בו משהו שנכנס לנו למעמקי הלב". "ביקשו ממני אפילו להיות סנדק", מספר אביו של בניה, "התופעה הזו מהווה נחמה גדולה עבורנו"

השם הזה אף פעם לא נמנה עם השמות הנפוצים בישראל. מעטים יודעים מהי משמעותו — אחד מגיבוריו של דוד המלך. אבל בחודשים האחרונים הורים טריים מכל רחבי הארץ מעניקים לבניהם את השם בְּנָיָה, והסיבה לכך מרגשת. הם עושים זאת כדי להנציח את רב־סרן בניה שראל ז"ל, מפקד סיירת גבעתי שנהרג בשלהי מבצע "צוק איתן".

בניה נולד וגדל במשפחה דתית בקריית־ארבע. בעת שירותו הכיר את אהובת ליבו גלי, בת קיבוץ חילונית, שאיתה עמד להתחתן זמן קצר לאחר תום המבצע. הוא נחשב לקצין מצטיין ומבטיח, כזה שצפוי לטפס בסולם הדרגות ולהגיע רחוק, עד שבתחילת אוגוסט נהרג ברפיח, במארב מתוכנן שאליו נקלע בעיצומה של אחת מהפסקות האש. יחד איתו נפלו בקרב הלוחם סמ"ר ליאל גדעוני והקצין סגן הדר גולדין, שגופתו נחטפה.

בשלושה חודשים וחצי שחלפו מאז מותו, קיבלו בני משפחתו של בניה שיחות טלפון רבות מאבות ומאמהות שבישרו להם כי החליטו לקרוא לבנם על שמו, בעקבות סיפור חייו ומותו. במשפחה מספרים כי ההורים האלו מתגוררים בכל רחבי הארץ ומשתייכים למגזרים שונים בחברה הישראלית. רובם כלל לא הכירו את בניה בחייו. "אומנם הזיכרון של בניה בליבנו לא צריך חיזוק, אבל זו תופעה שמרגשת אותנו ומהווה נחמה גדולה עבורנו", אמר אתמול שלום, אביו של בניה ז"ל. "הייתה אפילו משפחה שביקשה ממני לבוא ולהיות סנדק, אבל לא היה לי כוח נפשי לזה".

למשפחת שראל ולחבריו של הקצין ידוע לפחות על עשרה "תינוקות בניה", אך כפי הנראה מספרם גבוה בהרבה. בדף הפייסבוק "החברים של בניה" משתפים בשבועות האחרונים עוד ועוד הורים את הגולשים בהחלטתם להעניק לבנם את השם. "יש משהו בבניה שנכנס לי למעמקי הלב", סיפר האב הטרי עופר בראל. "בניה נגע בכל כך הרבה אנשים מכל שכבות העם, וכשלפני כארבעה שבועות אשתי ילדה בן במזל טוב, חשבתי לומר לה שאני כל כך רוצה ששמו יהיה בניה. להפתעתי היא הקדימה אותי ואמרה שהיא רוצה שיקראו לו כך. אני אדם חילוני, אך אני מאמין שבניה מביט בנו מלמעלה ויודע שבחייו הקצרים הצליח להשאיר חותם על החברה הישראלית".

גולשת אחרת, שמעדיפה להישאר בעילום שם, צירפה תמונה של תינוקה הטרי וסיפרה: "לפני שלושה שבועות נולד לי בן שני מקסים וג'ינג'י. במשך ההיריון חשבתי ותהיתי מה יהיה שמו. לאחר שבניה ז"ל נפל במלחמה, נחשפתי לכל כך הרבה סיפורים על אודותיו, והיה נראה לי טבעי לקרוא לבני על שם גיבור ישראל. הלוואי שהוא יקבל את התכונות אשר איפיינו את בניה".

שוהם גולדברג היא אחת מהאמהות שדווקא הכירו את בניה: היא השתתפה איתו בקורס טיס שממנו הודחו. זמן קצר לפני מותו נפגשו על גבול הרצועה, וגולדברג הראתה לבניה את בטנה ההריונית. "אמרתי לו 'עוד חודשיים צריכה ללדת ותמיד רציתי שיקראו לילד שלי בניה, תמיד היית מודל לחיקוי בשבילי'", סיפרה. "הוא צחק ואמר 'אל תיקחי אותי מודל לחיקוי, אני לא כליל השלמות'. הנחמה, אם אפשר לקרוא לזה כך, היא שהרבה תינוקות נקראו על שמך. אגדל את בני בניה על ערכיך".


לאחרונה קיבלה התופעה אישור מ"מקור מוסמך", כאשר עובדת במחלקת היולדות בבית־החולים סורוקה סיפרה כי הבחינה שם ברצף של תינוקות שנקראו על שם בניה. "המון יולדות קראו לילדן כך", כתבה. "בהתחלה לא הבנתי מה פשר הדבר, ואז חברותיי מבתי־חולים אחרים אמרו לי אותו הדבר. כששאלתי מדוע, רובן אמרו לי שזה על שמו של בניה שראל. שאלתי את היולדות: 'אתן לא מפחדות שבניה זה שם עם משמעות כבדה?' וכולן ענו לי: 'זה כבוד גדול שהבן שלנו יהיה על שם גיבור ישראל'".

ויש מי שהחליטו מראש לתת לבנם את השם בניה, וסיפורו של בניה שראל חיזק את החלטתם. אלו הם ישי ויונתאל ברג מאחיעזר, ששקלו אמנם את השם בניה עוד לפני נפילתו של שראל אך השתכנעו סופית לאחר מותו. "בניה נולד ביום שני 4 ימים לפני שבניה שראל נהרג", מספר ישי. "רצינו שם שיבטא גבורה ועוד לפני כן אהבנו את השם בניה שהוא בנו של השם. כששמענו שבניה שראל נהרג זה הסתדר והתרגשנו מאוד. הוא היה לנו בראש בברית המילה".


© כל הזכויות שמורות ל"ידיעות אחרונות". אין להעתיק או לשכפל תמונות ו/או כתבות מהעמוד.