שנייה אחי, אני נכנס למעלית

חוטפים מבטים נזעמים כשאתם מדברים בטלפון בתוך מעלית? בצדק: הקרינה עולה יחד איתכם, והפער מגיע אפילו לפי 100. מומחים: שווה להתאפק
צילום: שאול גולן
 
 
רק נכנסתם למעלית, וכבר מפציע מהטלפון הנייד הרינגטון החביב עליכם. לענות או לא? בשאלה הזו מתלבטים רבים, ולא רק מטעמי נימוס. המומחים טוענים כי שימוש בסלולרי בתוך מעלית מגביר משמעותית את הקרינה הנפלטת ממנו, וחושף את המשתמש – ואת הסובבים אותו, ה"לכודים" במעלית יחד איתו – לעודף קרינה שמומלץ לא להיחשף אליו.
"מעלית זה כמו מיקרוגל", אומר ראש האגף למניעת רעש וקרינה במשרד להגנת הסביבה, ד"ר סטיליאן גלברג. "נכון שאנחנו לא מתבשלים בה, אך בדומה למיקרוגל, מעלית היא מעין כלוב מתכת שחוסם את גלי הרדיו שפולט הסלולרי מלצאת החוצה, ומחזיר אותם פנימה. כך המכשיר מתקשה ליצור קשר עם אנטנת הסלולר החיצונית שהוא משדר אליה, ולכן, כמו אדם שצועק כדי שישמעו אותו מבעד לקירות של חדר, 'מתאמץ' הרבה יותר. זה אומר שהוא משדר בהספקים מאוד גבוהים, ופולט הרבה יותר קרינה". כמה יותר? לדברי גלברג, הוא עשוי "להתאמץ" במעלית פי 1,000 יותר מאשר באוויר החופשי, מה שעשוי להעלות משמעותית את צפיפות הקרינה במעלית – ואת רמת הקרינה שאנחנו נחשפים אליה שם.
בעזרת יוני שיף, בודק קרינה מוסמך על ידי המשרד להגנת הסביבה וראש חברת גל סייף, שמבצעת בדיקות כאלה, יצאנו לבדוק את הנושא. שמנו פעמינו לכמה מבנים בתל־אביב, רובם פתוחים לציבור הרחב, ובהם השווינו, באמצעות מד הקרינה, את צפיפות הקרינה בעת דיבור בסלולר בתוך כמה מעליות וחניונים תת־קרקעיים (שגם הם מקשים על התקשורת בין מכשיר הסלולר לאנטנה) ובין הצפיפות הנוצרת במהלך שיחה בשטח סמוך אליהם. התוצאות שקיבלנו היו, ברובן המכריע, מטרידות.
 
 
הנתונים המלאים - ביום שישי ב"ממון"


© כל הזכויות שמורות ל"ידיעות אחרונות". אין להעתיק או לשכפל תמונות ו/או כתבות מהעמוד.