הכי טובים שיש

יושבים 20 נערים ובמשך כמה חודשים סופגים ציונות ואהבת הארץ. והתוצאה המדהימה: 14 מהם התקבלו ליחידות הכי־הכי בצה"ל. ראש המכינה אינו מופתע: "זה מה שקורה כשהאמביציה האישית פוגשת את תחושת השליחות"


עמיחי שיקלי | צילום: גיל נחושתן

צה"ל יצדיע בחודשים הקרובים למכינה הקדם־צבאית "תבור" שבנצרת־עילית, שהגיעה להישג בלתי נתפס: מתוך 20 הנערים בוגרי המחזור האחרון התקבלו ארבעה לקורס טיס, שניים לשייטת, שלושה לשלדג, שניים לסיירת מטכ"ל, שניים (אחת מהם נערה) לפרויקט שחקים היוקרתי של אגף המודיעין ואחד לקורס חובלים. במחזור השתתפו גם כ־20 נערות — ששובצו גם הן ליחידות מפתח.

המכינה הוקמה לפני כחמש שנים על ידי עמיחי שיקלי (33) ממושב בית־שערים שבעמק יזרעאל והפכה לאחת המבוקשות מבין 40 המכינות שברחבי הארץ.

ב"תבור" לומדים בכל מחזור כמה עשרות בוגרי תיכון, חצי נערים וחצי נערות. הביקוש עצום, ומבחני הקבלה כוללים ראיון קבוצתי (שבסיומו מנפים 60%), מבחנים עיוניים וניווטים בשטח. "אנחנו בוחרים את המועמדים בעיקר לפי שלושה פרמטרים — אופטימיות, מצוינות וכישורי הנהגה", מספר שיקלי.

לדבריו, הרמה האישית של המתקבלים למכינה גבוהה מאוד, אך עם זאת בכל הקשור לידע במורשת ישראל, בציונות וביהדות — הידע שלהם קרוב לאפס. להערכתו, הערכים בתחומים אלה, המועברים להם במהלך המכינה — הם אלה שסוללים את דרכם ליחידות העילית בצבא.

שיקלי עצמו הוא בוגר מכינה קדם־צבאית, ששירת בין היתר כמ"פ בסיירת אגוז. "במהלך שירות הקבע הייתי בשנתיים לימודים במכללה לפיקוד טקטי", הוא מספר. "אחד השיעורים מאוד שיעמם אותי והתחלתי לשרבט רעיונות להקמת מכינה אם אשתחרר". והרעיון הפך למציאות: שיקלי השתחרר, ובמהלך לימודיו באוניברסיטה נודע לו ממדריכו לשעבר במכינה, ארז אשל, כי עיריית נצרת־עילית מתכננת להקים מכינה קדם־צבאית. התוכנית התממשה — והוא התמנה לעמוד בראשה.

המכינה נמשכת 10 חודשים, מספטמבר עד יוני, ומתקיימת בתנאי פנימייה. שכר הלימוד במרבית המכינות: עשרת אלפים שקל לחניך.

התוכנית כוללת לימודים עיוניים שבמהלכם נחשפים החניכים לסוגיות הבוערות במדינה ובחברה הישראלית ולומדים על ביטחון, על חברה, על כלכלה, על דת ועל מדינה. פרק נכבד מוקדש לזהות יהודית ולציונות. המכינה מארחת מרצים מבחוץ ובהם שופטים וראשי שב"כ לשעבר, בכירים בתקשורת ועוד. כן עוסקים החניכים בפעילות חברתית כמו למשל העברת פעילויות חינוכיות לבני נוער צעירים מהם.


המשמעת אומנם איננה קשוחה כמו בטירונות או בקורס צבאי, אבל היא בהחלט תובענית: השכמה מוקדמת, ריצת בוקר מפרכת (של עד 10 ק"מ), שיעורים באמנות לחימה לבנים, סדרת ניווט, סדרת הישרדות וכן טיולים שבמהלכם מכירים החניכים את הארץ דרך הרגליים. שיקלי מציין עם זאת כי הדגש בלימודים במכינה הוא על התחום העיוני והערכי — ופחות על הצד הגופני.

הוא איננו מופתע מהתוצאות המרשימות שהשיגו חניכיו ומגלה את הנוסחה להצלחה: "כאשר לאמביציה האישית מתווספת תחושה של שליחות לאומית — אז הסיכויים להגיע למקומות היוקרתיים בצה"ל גבוהים יותר". מבחינתו "עדיף שהבוגרים יהיו מפקדים ביחידות לוחמות 'רגילות' מאשר לוחמים ביחידות עילית".

ומה אומרים הבוגרים? רונאל (19.5) ממושב בשרון, שהתקבל לשייטת: "אני מרגיש שהמכינה קירבה אותי להגשמת מטרותיי. אני מכיר את החבר'ה, כך שאיני מופתע מההישג". חברו דותן (19), גם הוא ממושב בשרון שהתקבל לשייטת: "אני ממליץ לכל נער להגיע לפה".

בוגרות המכינה מגיעות גם הן ליחידות חשובות ומובילות באגף המודיעין, בחיל החינוך, בחיל האוויר, ביחידות החי"ר ועוד.


© כל הזכויות שמורות ל"ידיעות אחרונות". אין להעתיק או לשכפל תמונות ו/או כתבות מהעמוד.