"אני לא חושב ששוטר אחר היה מתנהג כמוני, באדיבות כזו"

מדינה שלמה ראתה סרטון שבו שוטר מכה את החייל דמאס פיקדה, אבל השוטר עצמו הביט באותו סרטון וראה דברים אחרים לגמרי. בראיון ראשון מאז שגרם להצתת המחאה האתיופית מכריז רס"ל י' שהיה עושה שוב אותו דבר: "הייתי רוצה להיפגש עם ראש הממשלה ולספר לו מה קרה באמת"


רס"ל י' והחייל דמאס פיקדה בתקרית שהציתה את המחאה

בדיוק חודש עבר מאז הופץ באינטרנט סרטון בו נראה שוטר תוקף חייל ממוצא אתיופי. התמונות הקשות זיעזעו את המדינה כולה, אבל בעיקר עוררו את זעם בני העדה האתיופית שיצאו אל הרחובות בהפגנות ענק, ששיאן היה בחסימת נתיבי איילון והתעמתויות קשות עם שוטרים בכיכר רבין בתל־אביב.

בעוד החייל המותקף דמאס פיקדה הפך לגיבור העדה, זכה לחיבוק מראש הממשלה נתניהו וסיפר את גרסתו בהרחבה מעל כל במה ובכל ערוץ, רס"ל י', השוטר שהיכה אותו וגרם לכל המהומה, ספג את הביקורת ואת הפיטורים מהמשטרה והעדיף לשתוק. עד עכשיו.

גם מהראיון הזה הוא ניסה להתחמק, קבע וביטל שוב ושוב. בסופו של דבר התביעה האזרחית שהגיש השבוע פיקדה לבית המשפט המחוזי בתל־אביב, ובה טענה כי הותקף על רקע גזעני ודרישה לפיצוי של 400 אלף שקל מהמשטרה, מי' וממתנדב נוסף שהיה באירוע, הייתה זו שגרמה לו להישבר. "הוא לא מעניין אותי, ואני גם לא חושב שהוא מתנהל לפי רצונותיו", טוען י', בהתייחסות ראשונה לפיקדה. "לדעתי ניצלו אותו ועדיין ממשיכים לנצל אותו. כשראיתי אותו אצל ביבי חשתי צביטה חזקה בלב, כי זה אדם שהביא אגרוף לשוטר, הרים עליו אבן ובסוף מה? הוא מצטלם עם ראש הממשלה, בהזמנתו, כאילו מקבל פרס. גם אני הייתי רוצה להיפגש עם ראש הממשלה ולספר לו את מה שקרה באמת".

"עשו בי לינץ'"

י' בן ה־25 התגייס למשטרה לפני כשנתיים, עם תיק אישי נקי ועבר כלוחם בגדוד 202 של הצנחנים. בהתחלה היה ביס"מ, אבל בגלל "חוסר אסרטיביות" הועבר לסיור בתחנת איילון בחולון. את המשך הקריירה רצה לעשות כקצין באחת היחידות הארציות היוקרתיות. "ראיתי במשטרה שליחות, אהבת הארץ. רצון לעשות שינוי", הוא אומר ומדגיש שבעצמו עלה בגיל ארבע מברית־המועצות לשעבר.

את אירוע החירום אליו נקרא ביום ראשון, ה־26 באפריל, הוא זוכר לפרטי פרטים. הדיווח שהתקבל במוקד דיבר על חפץ חשוד מתחת לספסל בשכונת ג'סי כהן בחולון. "ג'סי כהן זה אזור שלא צוחקים איתו בגלל כל ניסיונות החיסול באזור", משחזר י'. "כל מי ששמע את הדיווח בקשר, נכנס ישר למוד של עבודה. רק לאחרונה נזרק רימון, מאה מטר בקו אווירי משם".

כשהגיע לספסל המדובר, זיהה י' את החפץ החשוד: מכל, שמחלקו העליון יצאו חוטים שנראו כמו אנטנות. לדבריו, מיקום המכל הגביר את החשד כי מדובר במטען מתוכנן. "מיד חסמתי את הציר, הרחקתי אזרחים, סובבתי אוטובוסים. דיווחתי בקשר שאני צריך תגבורת. ממש ניהלתי את האירוע מול המוקד, מול ניידות אחרות ומול קצין היחידה. אני זוכר שהתקשרו אליי ממרכז הדיווח ואמרו שהחבלן בדרך. בינתיים אזרחים התחילו לצאת מכל בית, להיכנס לתחום המסוכן. הוריתי לשותף שלי לכרוז לכל הרחוב שיישארו בבתים. ניסיתי לשמור על סטריליות של המקום מסקרנים, כי הטווחים נורא קטנים. לשמחתי, כולם נשמעו לי. לכולם פניתי בתקיפות. ראו לפי כל ההתנהלות שהמקום מסוכן".

ואז הגיע החייל ממוצא אתיופי.

"אז זהו", הוא מתרגז, "כשאני רואה אזרח מולי, אני לא רואה אתיופי. לא מעניין אותי צבע העור שלו, מה העדה שלו, כמה זמן הוא בארץ. אני ראיתי אזרח, ומה שמענין אותי זה הצלת חיי אדם. אני לא אומר — יש בארץ אפליה נגד אתיופים, מי שטוען צודק, אבל זה לא חלק מהשיקולים שלי. במשך כל שירותי הצבאי הייתי יחד עם הרבה אתיופים, הם היו חברים טובים שלי ולא הייתה לי מחשבה שמישהו שונה ממני. אין בן אדם שמכיר אותי, וישמע שאומרים עליי, 'זה גזען', והוא יגיד, 'נכון'".

בוא נחזור לאירוע. מה קרה שם?

"הצבנו ניידת במרחק 150 מטר מהספסל, והיה ברור שאסור לעבור אותה", הוא מדגיש. "תוך כדי הליכה ראיתי אותו וצעקתי לו, 'יש כאן חפץ חשוד', והכל מלווה בתנועות ידיים כדי שיתרחק. והוא ממשיך להתקדם, ובכך מסכן חיי אדם נוספים ולא רק את עצמו, כי במקום להתנהל מול אחרים, אני צריך להסביר לו למה הוא לא יכול לעבור, למרות שהוא החליט שהוא עובר".

הוא אמר לך משהו?

"כן. 'מי אתה בכלל, אני עובר פה כי אני צריך ללכת הביתה. מה אתה רוצה ממני בכלל'. הוא דיבר עברית רהוטה, בטון מאוד לא נחמד. לא היה ספק שהוא מבין אותי. למרות זאת, המשכתי והסברתי לו כמה וכמה פעמים והוא בשלו, ממשיך להתקרב".

מצלמה שהוצבה מעל אחד הבתים, לשימוש פרטי של אחד מתושבי השכונה, קלטה את המשך האירוע. "הייתי מודע למצלמה ולא הייתה לי איתה שום בעיה", טוען י'. "פעלתי כמו שהייתי פועל איתה או בלעדיה. מה שברור הוא שלא רואים את כל ההליכה שלו לתוך המתחם ולא שומעים בסרטון שאמרתי לו, 'עצור, מכאן אתה לא ממשיך', אחרי שראיתי שהוא נכנס לא רק לטווח שאזרחים לא מורשים לעמוד בו, אלא גם המשטרה".

כל מי שצופה בסרטון רואה אותך מכה את פיקדה ומפיל אותו בכוח אל הקרקע.

"בהתחלה רואים אותי ואת החייל עומדים לצד האופניים לא בתנועה. בשלב הזה אני אומר לו שוב, 'לך מפה, יש פה חפץ חשוד, אתה מפריע לי לעבוד, אתה תיעצר'. ראיתי שלא אכפת לו, הסתובבתי. חשבתי שהוא ילך. ואז הוא זרק לי עוד משפט, 'מי אתה בכלל', משהו כזה.
"אמרתי לו, 'תקשיב', ואני תופס לו את האופניים כדי להזיז אותו מהמקום. אני לא חושב ששוטר אחר היה מתנהג כמוני, בכזו אדיבות. רואים בסרטון שאני מזיז את האופניים אחורה, כדי להזיז אותו. והוא התנגד וניסה להתקדם ולשחרר את אחיזתי. תפסתי את האופניים, שעמדו כחוצץ ביני לבינו, ואז הוא נתן לי מכה על הצוואר.

"הנהלים במשטרה אומרים לקפל אותו על המקום. לא לתת לו הזדמנות לתקוף שוב. זו הפרעה לשוטר במילוי תפקידו, סיכון חיי אדם. הודעתי לו שהוא עצור, ניסיתי להשתלט עליו ואז הוא נתן לי אגרוף חזק לעין. רק אז הגבתי באגרוף לפנים. זה לא שאני בא לבן אדם ומביא לו מכות להנאתי. ואז הוא נפל וכל מה שניסיתי לעשות זה לאזוק אותו. לא בעטתי בו תוך שהוא על הרצפה. זה הכל בסרטון. אני לא מבין איך אף אחד לא רואה את מה שקרה".

לפי מה שאתה אומר — במקום היו המון סקרנים ותושבים. איך זה שאף אחד לא מתייצב ותומך בגרסה שלך?

"אין לי מושג מי ראה מה".

"מי יתנדב להעיד?" נזעק עו"ד אהרון רוזה, מצוות ההגנה של י' הכולל גם את עו"ד אורן בועז. "אל תשכחי שמדובר בג'סי כהן, שכונה שאינה חובבת שוטרים. יש יחידה חוקרת, ואין ל־י' טבלה מי היה שם ומי ראה מה. יש מתנדב שהיה ממש ליד, שאנחנו לא יודעים מה הוא ראה, כי הוא נחקר. ויש עוד מתנדב שהרחיק אזרחים ולא היה במקום. בתוך הסרטון רואים קפיצות שמראות על גדיעת חלקים מהאירוע. אני מוכן לשבת יחד עם נציגי העדה האתיופית כדי שגם הם יראו את הדברים. לאירוע שבו צולם העימות בין מרשי לחייל אין קשר למחאה. מי שטוען לגזענות במשטרה שיצפה שוב ויבין שאין קשר".

כנראה שאין אחד במדינה שלא צפה כבר בסרטון הזה.

י': "הדעה של כל המדינה מוטה. אף אחד לא יודע מה באמת קרה. אנשים ניזונים מפייסבוק ועל סמך זה מגבשים דעה שהיא מוטית לצד אחד והולכים איתה. קחי אדם ממוצע שיושב בבית ורואה סרטון, לאו דווקא שלי, כמה הוא מקדיש לו? כמה שניות? הוא לא רואה אותו לעומק כי זה לא מעניין. יותר קל ללכת עם ההמון. וההמון אמר שהשוטר הרביץ והשוטר גזען. תוסיפי את הדעה הקשה שיש על המשטרה, ותקבלי את הלינץ' שעשו לי. כל בן אדם אובייקטיבי שרואה את הסרטון ושומע את מה שקרה שם, יכול להבין שפעלתי כשורה, שתקפו אותי ושהפריעו לי לעבוד. כל החברים שלי מהמשטרה ומהצבא, כולל המשפחה, אומרים, עשו לך עוול".

בדיעבד, מה היית עושה אחרת?

"הייתי עושה הכל אותו דבר. חד וחלק. הייתי פועל באותו אופן, כי זה מה שאני יודע לפי החוק וזה מה שהמשטרה לימדה אותי".

אייל אבולפיה, עורך דינו של פיקדה, לא מתרשם מפרשנותו של י' לאירועים. "הסרטון מדבר בעד עצמו ואינו ערוך לכל אורך התקיפה ואשר קדם לה", הוא טוען. "מרשי התבקש לעצור במקום הנראה בסרטון, עצר ואף עסק בטלפון, לשביעות רצונו של השוטר התוקפן. טענת התוקף כי מרשי התחצף אליו שקרית, שכן אין כל קשר עין בין השניים עד לסיום שיחת הטלפון של השוטר ודחיפתו הראשונה את מרשי. העובדה ששוטרים בישראל סבורים שהם רשאים לתקוף מי שמתחצף אליהם לגישתם, חמורה ביותר".

אתם טוענים שמדובר בתקיפה על רקע גזעני. איך אתם כל כך בטוחים בזה?

"צפינו בפרץ של שנאה ללא כל הסבר לגיטימי אחר מלבד מניע גזעני. מעשיו של התוקף חמורים אף אם לא היו על רקע גזעני, ובית המשפט יאמר את דברו תוך שיקח בחשבון את היעדר החרטה".

חי בסרטון

אחרי סיום האירוע, נסעו י' ופיקדה באותה הניידת לתחנת המשטרה בבת־ים ולא החליפו מילה. "הייתי קצת בשוק מכל מה שקרה", מעיד י'.

את המשמרת סיים בשעה עשר בלילה, כמתוכנן. "לא הבנתי שהולכת להיות סערה בנושא", הוא אומר. אלא שלאינטרנט יש חוקים משלו, וכבר למחרת בבוקר התקשרו וביקשו שיגיע לעבודה. "לא הבנתי מה קרה. התחילו לתשאל אותי, עשו תחקיר, הראו לי את הסרט. בהתחלה לא הבנתי במה מדובר. די מהר התברר לי שכל המדינה ראתה את זה לפניי. לא חשבתי שאני בצרה.
"אני זוכר שישבתי בחדר החקירות ודיברתי לעצמי, פעלת לפי חוק? כן. הסברת את עצמך ואת הצד שלך, וזה היה בהתאם לנהלים? כן. אז אין ממה לפחד. ואז פתחתי את האינטרנט וראיתי את התגובות והנאצות שאנשים כתבו. הם צריכים להתבייש על מה שהם עושים. כל השיימינג. זה מפחיד. בלי לשמוע את הצד שלי, אף אחד לא ביקש ממני תגובה".

מה עבר לך בראש כששמעת השבוע על התאבדותו של אריאל רוניס?

"אני אדם חזק והדברים האלו לא ישפיעו עליי, אבל הבנתי מה עבר עליו. לא מאחל לאף אחד לעבור מה שאני עברתי. מילא אם הייתי פועל לא כשורה, עושה משהו לביתי, סתם מרביץ לבן אדם. אבל כאן לקחו אדם, לא שמעו את הצד שלו וכתשו אותו עד היסוד. אף אחד מאחורי מקלדת ומחשב, כשהוא יושב בבית שלו עם כוס קפה וצופה בסרט, לא באמת יודע את העובדות. אבל התרבות שנוצרה בארץ, הקלות שבה כותבים דעה שפוגעת באדם — בלתי נסבלת. והתרבות הזו חייבת להיפסק".

אתה לא חושש מזה שאנשים יקראו כאן את הגרסה שלך ויגידו שאתה חי בסרט? הרי רואים בבירור את ההתנפלות שלך על פיקדה.

"נכחתי במקום ואני יודע בדיוק מה היה שם. לא האנשים ולא עורך הדין של החייל האתיופי. רק אני והחייל יודעים את האמת, שהיא ממש כפי שאני מתאר. וכל מי שיצפה בסרט לאט יראה שאני צודק. מה שהזוי זה לא אני, אלא העובדה שלא מאמינים לי ושופטים לפי האווירה הציבורית של העליהום. אבל מה לעשות שהאווירה הציבורית לא תשנה את העובדות?".

מה חשבו החברים בתחנה?

"ישר אמרו לי, הסרטון לא נראה טוב, ובעצם הוציאו אותי לחופשה. ואז יומיים אחרי האירוע אני פותח טלוויזיה ושומע את המפכ"ל אומר, 'השוטר יפוטר בכפוף לשימוע'. הרגשתי כאילו אבא שלי אומר לי, אתה לא הבן שלי יותר. המשטרה בשבילי זה בית, חברים, מקור פרנסה. העתיד שלי. רציתי להתקדם, להיות קצין, ככה זורקים אותי בלי מסקנות? הרגשתי שחורצים את דיני ומעלים אותי כשעיר לעזאזל. וכל זה למה? אתה יודע את העובדות? חשבת לשנייה מה הקשר לצבע העור של החייל? איפה יש פה קשר לגזענות? לא טענו שאמרתי לו משהו בגלל שהוא אתיופי".

כמה ימים אחרי ההתבטאות של המפכ"ל, הרחובות בירושלים ובתל־אביב בערו בשתי הפגנות גדולות שבהן נפצעו ונעצרו עשרות אזרחים ושוטרים. י', שכבר היה בחופשה כפויה מהמשטרה, התעדכן בזמן אמת בהתפתחויות מחבריו, שהיו בכיכר רבין. "הרגשתי שניסו לתפוס גל על המקרה הזה, זה לא פייר שקושרים את זה אליי. המחאה שלהם צודקת, יש גזענות במדינה, מגיע להם להשמיע את קולם. אני מחבב את כל בני העדה, הם אנשים נפלאים שתרמו למדינה, אבל זה לא קשור למקרה הזה. העובדה שקישרו אותי לכל זה גורמת לי לאכזבה ולחוסר אונים".

השימוע בעניינו של י' התקיים ב־11 במאי במטה הארצי, שם שטח את טענותיו בפני פרקליטה ממדור משמעת. "לא בכיתי, אבל הייתי מאוכזב. מח"ש לא התחילו את החקירה, ובמשטרה כבר חרצו את דיני. כשבאתי לשימוע הרגשתי שהכל מכור. המפכ"ל התבטא, אז מה יגידו אזובי הקיר, חברי הוועדה?"

בעוד שבועיים ייכנסו פיטוריו לתוקף, אבל עוד יש לו תקווה. "מאז המקרה אני בהולד. אני לא יכול לחפש עבודה חדשה עם ההאשמות האלו שדבקו בי, ואני גם לא בסטטוס הזה. לא מסוגל לחשוב שאני לא אהיה יותר שוטר. אני רק חושב על איך לחזור".


לחזור למקום שזרק אותך ברגע בלי להגן עליך?

"אני לא חוזר למקום שפיטר אותי בשנייה, אלא למשטרה, שזה גוף שיש לי הרבה חיבה אליו ושום דבר לא ישנה את זה. אני עדיין מתייחס לעצמי כשוטר ותמיד אהיה שוטר. אני מבין שתדמיתית יהיה להם קשה להחזיר אותי ולא אתחנן, אבל שיחשבו שוב. זה לא נעים שכל התהליך נגרם על ידי החלטות לא נכונות בזמן הקריטי הראשוני. אני חושב שהיו צריכים להמתין עד שהמחלקה שקיבלה את התיק תסיים את החקירה ותגיש מסקנות".

התנהלות המשטרה מוציאה את עו"ד בועז, המייצג את י', מכליו. "מאות שוטרים נחקרים מדי שנה על שימוש בכוח, ורק הוא הושעה על המקום. אני ייצגתי שוטרים שירו והרגו ולא הושעו, אז למה כאן לנהוג אחרת? בגלל הלחץ הציבורי הכל היה הפוך".

ממח"ש נמסר בתגובה שהתיק עדיין נמצא בחקירה, וטרם נתקבלה החלטה בעניינו. שלא לייחוס, מודים במשטרה ש"בהרבה מקרים אחרים, לא מתוקשרים, מחכים לתוצאות החקירה ורק אז משעים או מפטרים. כאן רצו לעשות למען יראו וייראו. תיאורטית, י' יכול לצאת נקי במח"ש ולא לחזור למשטרה. הם יכולים להגיד שאולי אין פה עבירה פלילית אבל משמעתית הוא הגזים".

בתגובתם הרשמית, מבהירים במשטרה שההחלטה על פיטוריו של י' התקבלה רק לאחר קבלת חומרי חקירה ממח"ש, ביצוע שימוע ודיון שכלל את ראש אגף משאבי אנוש, היועץ המשפטי למשטרה ונציגי מחלקת המשמעת. "פיטורין לפני קביעת אשמה אפשריים על פי החוק", מבהירים במשטרה. "הפסיקה נעשית כדבר שבשגרה ובהתאם למכלול נתונים: חומרת החשדות, רמת הראיות וכלל נתוני השירות של השוטר, כפי שעמדו בפני מקבלי ההחלטות במקרה זה. מבלי להכנס לצנעת הפרט, נציין כי מדובר בשוטר שהיה בתקופת ניסיון והאירוע בסרטון היה רק מרכיב אחד מהנתונים שעמדו בבסיס פיטוריו".

"לא מתנצל ומתקפל"

למרות ששמו של י' לא פורסם, זהותו דלפה והוריו המבוגרים קיבלו איומים טלפוניים. גם הוא נאלץ ללכת לתחנה המשטרה, הפעם כדי לקבל הנחיות מיוחדות מקצין בעקבות איומים שקיבל על חייו. "התחושות במשפחה לא טובות", הוא מקמץ במילים. "הם יודעים שאני אדם טוב, שמעולם לא הייתה לי בעיה עם אף אחד, ומרגישים שזה לא הוגן שכל נושא האפליה בארץ נפל דווקא עלינו. יש לי המון רגשות אשמה על הסבל והדאגה שהמקרה גורם להוריי. בימים האחרונים אני מרגיש שאני צריך להיות זה שמרגיע אחרים סביבי, במקום את עצמי".

חשבת להתנצל ודי?

"אני לא אתקפל ולא אגיד שלא צדקתי במקרה שבו כן צדקתי. אנשים יכולים להגיד מה שהם רוצים, אבל זה לא יגיע לי לתוך הלב. אני בחיים לא מתבייש על מה שעשיתי".

בנוסף לתמיכה מהמשפחה, מספר י' על טלפונים של חיזוק מחברים בני העדה האתיופית ששירתו איתו בצנחנים. "הם שאלו מה קרה, הסברתי להם והם הבינו. הם חברים שלי, יודעים שאני שוטר, מכירים אותי הרבה זמן".

היו גם כאלה שהתרחקו?

"היו אתיופים שהושפעו מהשנאה וניתקו מגע. לא נעלבתי, כי אני יודע שזה נבע מהחלטה של אנשים לגבש דעה תוך שנייה. היו כאלה שנמנעו מלדבר איתי כדי שהקהילה לא תבקר אותם, אחרים אמרו שאני אהיה חזק והם יעשו הכל כדי לבטא את הצד שלי בתוך הקהילה. הם אומרים, 'תשמע, יש הרבה כעס, עוני, אנשים שלא הצליחו להתאקלם במדינה'. מישהו אמר לי, 'ככה יצא, מה לעשות שאתה השעיר לעזאזל'. גם בקהילה מבינים שאני לא באמת הכתובת להשלכת השנאה. אבל הולכים אחרי ההמון".

בקהילה האתיופית טוענים לשנים של יחס גרוע מהמשטרה.

"אני מודע לטענה הכללית שיש אלימות כלפי אתיופים. אישית לא נתקלתי בזה, ואם הייתי נתקל הייתי מטפל".


© כל הזכויות שמורות ל"ידיעות אחרונות". אין להעתיק או לשכפל תמונות ו/או כתבות מהעמוד.