הורים נגד ספרים

 

ראש עיריית נס־ציונה חילק לבוגרי י"ב ספר לימוד על האיסלאם — ועורר את זעם ההורים: "למה לא ספר על מורשת ישראל?"

 

"זו בורות לשמה". יוסי שבו והספר | צילום: דנה קופל
 
הרוחות סוערות בנס־ציונה לאחר שראש העירייה הוותיק, יוסי שבו, העניק לכ־600 בוגרי כיתה י"ב בעיר את הספר "פרקים בתולדות הערבים והאיסלאם". ההורים זעמו: "האם זה מה שהילדים צריכים לקרוא בחופשה לפני שיתגייסו לצה'ל?" שבו, מזרחן בהשכלתו וליכודניק שרוף, נדהם: "זו בורות לשמה. זהו ספר לימוד שמרחיב את ההשכלה על שכנינו".

"חיפשתי מתנה ייחודית לתלמידי העיר", מספר שבו (76), יליד קהיר שפרש מהצבא בדרגת אל"מ, ובין השאר כיהן בתפקיד מושל עזה והציר הכלכלי בקהיר. כמו כן הוא בעל תואר שני במזרחנות. "בעקבות עליית האיסלאם הקיצוני לכותרות חשבתי שמוטלת עליי המשימה להנחיל לתלמידי כיתות י"ב ידע, שלא מקבלים אותו בתיכון, בתולדות הערבים והאיסלאם", אמר. "זהו ספר חובה בכל אוניברסיטה. הידע שספר זה מקנה תורם ליצירת שפה משותפת וסובלנות בינינו לבין הערבים. ככל שנדע יותר כך נפחד פחות ונבין שבתקופות העבר התקיים דו־קיום בין היהודים למוסלמים".

אולם רבים מההורים קיבלו את הספר בזעם והעלו פוסטים בפייסבוק נגד הספר. "זהו, הילדים שלנו כבר מכירים את מורשת ישראל, את פרקי הגבורה והתקומה, שראש העיר מעניק להם ספר על הערבים, על הקוראן?" אמרה מורן סיטבון. "אני בסיום י"ב קיבלתי את התנ"ך. אפשר לתת ספר על מורשת רבין, או ספר של גיבור ישראל אביגדור קהלני, שהוא תושב העיר. אני הייתי בעד לדבר עם הערבים, להבין אותם, אבל אחרי צוק איתן הבנתי שהם חופרים לנו מנהרות לתוך הבתים".

"לא נראה לי שהערבים מחלקים לתלמידים שלהם ספרים על היהדות", אמרה גם מזי תורג'מן. "אנחנו חושבות לאסוף את הספרים ולהחזיר אותם. שבו הוא ראש עיר מצוין והוא ליכודניק וימני, אבל במקרה הזה הייתה לו תקלה".


"ראיתי ולא האמנתי", אמר שבו על התגובות. "אם הורים כותבים דבר כזה אנחנו בבעיה קשה. מחר יבקשו לפסול את לימודי הנצרות. אני לא רוצה להשתמש במילה שבה השתמש עודד קוטלר, אבל משהו קורה בעם הזה, בניו של עם הספר, אם התגובות מיד מתלהמות נגד ספר לימוד. אני רואה איך זה מתקשר ישירות למלחמת התרבות שאנחנו עוברים בימים אלה".


© כל הזכויות שמורות ל"ידיעות אחרונות". אין להעתיק או לשכפל תמונות ו/או כתבות מהעמוד.