אוניברסיטת יוק

אי שם בהונולולו שבהוואי ישנה אוניברסיטה מסתורית בשם יורק, שנציגיה בישראל מציעים דוקטורט בשלושה חודשים, תואר ראשון בקוסמטיקה, או מסלול לד"ר גם בלי תואר ראשון. המחיר: 5,500 דולר. יורק בתגובה: אנו פועלים כחוק ומציעים לימודים גבוהים איכותיים
איור: אופיר בגון
 
 
היה משהו חשדני בטון הדיבור של פרופ' נח הלפרין. "מי אתה? איך הגעת אליי?" הוא דרש לדעת כשהתקשרנו באפריל האחרון. הסברנו שאנחנו מתעניינים בלימודי דוקטורט. הלפרין, שמציג עצמו כמרצה ומומחה לתקשורת המונים ושיטות מחקר, הבטיח לבדוק את העניין.
שלוש שעות אחר כך הטלפון צילצל. "שלום, מדבר אברהם אבן חן. קיבלתי את הטלפון שלך מנח הלפרין, הפרופסור. הוא אמר שאתה מתעניין בלימודי דוקטורט".
ייתכן שהשם יצלצל לכם מוכר. אבן חן, ד"ר אבן חן בשבילכם, היה אחד מגיבורי פרשת אוניברסיטת לטביה, שהתפוצצה ברעש גדול בתחילת העשור הקודם. כזכור, נציגות האוניברסיטה בישראל העניקה תארים לאלפי אנשים – בהם חברי כנסת, עובדי ציבור ואחרים. חקירת משטרה העלתה כי רבים מאותם תארים הושגו במרמה. הפרשה חוללה סערה גדולה, ואבן חן, שהיה מראשי הנציגות בישראל, הורשע אז במתן שוחד לאנשי ציבור ובהענקת תארים אקדמיים תמורת כסף ונדון ל־30 חודשי מאסר. אבן חן, חרץ אז בית המשפט, "הפך את התואר האקדמי מטבע עובר לסוחר ונטל ממנו את הערך האמיתי של השכלה וידע".
פחות מ־24 שעות חולפות והנה הוא מולנו. אבן חן כבר בן 79, וכפי שיתברר מיד, חיידק האקדמיה עדיין מקנן בו - כמו גם חיידק הקומבינות. הוא מוביל אותנו במסדרון צדדי, בקומה השלישית של בניין משרדים בבני־ברק. מאחורי אחת הדלתות מסתתר המשרד של המכללה הרב־תחומית תל־אביב. אל תחפשו כאן כיתות לימוד, ספרייה או מדשאות עם סטודנטים. המכללה הזו, שלפי אתר האינטרנט שלה פועלת "עשרות שנים" ו"מאפשרת חניה למאות סטודנטים", מסתכמת בחדרון הקטנטן שבו אנחנו נמצאים כעת.
אבן חן, שמתיישב מאחורי שולחן עמוס עבודות אקדמיות וניירת, מתגלה כאדם לבבי. "לא היה לי חודש כזה, כולי מלא צ'קים וכספים", הוא מעיד בגאווה על עונת ההרשמות, ובהמשך שולף מכיסו כמה המחאות שבהן רשומים עשרות אלפי שקלים מסטודנטים שונים.
 
 
התחקיר המלא - ביום שישי ב"7 ימים"


© כל הזכויות שמורות ל"ידיעות אחרונות". אין להעתיק או לשכפל תמונות ו/או כתבות מהעמוד.